loader
Вхід
Система Orphus

ЦІКАВО.КОМ

останні ЦІКАВІ НОВИНИ з усього світу

RunBTC.net - Заробляй Біткойни легко та вигравай у Джекпот

Заробляй Біткойни Легко

Побудуй свою прибуткову мережу та вигравай Джекпот


Найважливіше питання нашого часу

18.04.2011 Категорія: Цікаво Різне


Найважливіше питання нашого часу


Важко осмислити, наскільки сильно змінився світ після розпаду Радянського Союзу. Чим більше економісти й історики вивчають Радянський Союз, тим очевиднішим стає те, що він існував як картковий будинок, збудований на хибних економічних поглядах, і що крах його був неминучим. Однак, не слід забувати, що економічне шахрайство радянського централізованого планування відоме нам не лише історично, в ретроспекції. Його передбачали ще до того, як воно відбулося. Евентуальний крах Радянського Союзу був очевидний для Людвіга фон Мізеса, народженого у Львові економіста Австрійської школи, який спирався на теоретичне розуміння людської діяльності, іншими словами, на економіку.

У 1921 році, ще до того, як Ленін був змушений частково відновити права власності через НЕП, Нову економічну політику, Мізес критикував централізоване планування у книжці під назвою «Соціалізм». Там він передбачив не лише крах Радянського Союзу, але й те, що в нього буде багато заводів та порожніх магазинів. Його міркування було простим: без ринкових цін суспільство є сліпим до своїх справжніх бажань.

Тепер ми стоїмо перед другим крахом, який може змінити світ настільки ж, наскільки змінив його розвал Радянського Союзу – крахом долара. Спираючись на подібне теоретичне розуміння людської діяльності, економісти Австрійської школи одноголосно передбачають крах долара. Причина також проста і має бути самоочевидною: уряд Сполучених Штатів не може перестати друкувати гроші.

Інтелектуальна праця Австрійської школи здебільшого присвячена викриттю багатьох евфемізмів, яких використовують уряди та їхні апологети для приховування цього факту: «економічне стимулювання», «валютне стимулювання», «пастки ліквідності».

Точну дату краху долара не лише ніхто не знає, але й не може знати. Як зазначав Мізес, об’єктивний спосіб визначення дати важливої економічної події не може існувати тому, що знання як таке змінило б час цієї події.

Наприклад, якби ми могли визначити, що долар має втратити половину своєї купівельної спроможності в п’ятницю, це змусило б людей якомога швидше витратити гроші в четвер, таким чином змінивши дату краху. Проте, теоретично є зрозумілим, що уряд Сполучених Штатів буде змушений вибирати між знищенням долара і невиплатою свого боргу, і здається, що про дефолт мова йти не може.

Імовірно, гривня впаде разом з доларом. Підвищення цін, яке тривожить Україну, принаймні частково (мабуть, цілком) можна пояснити монетарною політикою країни. Утримуючи фіксований обмінний курс між гривнею і доларом, центральний банк України частково імпортує інфляцію зі Сполучених Штатів.

Напевно, є дві причини для такої монетарної політики. По-перше, український уряд є залежним від позик МВФ задля уникнення власного дефолту, який мав би вже давно наступити. МФВ просуває політику, сприятливу до долара. Чим більше інфляція експортуватиметься в інші країни, тим довше зможе відкладатися крах долара і тим довше «корито» друкованих грошей зможе утримувати велетенську державну бюрократію. (У Сполучених Штатах кожна шоста людина працює на уряд.) Імовірно, що МВФ чинить тиск на українську монетарну політику.

По-друге, великі промислові підприємства, що експортують продукцію, мають короткотривалу користь від знеціненої валюти, і багато з найвпливовіших людей України є промисловцями, що покладаються на експорт. Вони також можуть вимагати від Центрального банку України імпортувати інфляцію зі Сполучених Штатів. Проте, важливо не забувати, що їхня вигода буде лише короткотривалою. В довготривалій перспективі, ціле суспільство страждає від швидкого зростання цін і хаосу, який вони створюють.

Залишається питання: що з цим робити?
Для приватних осіб порада ставитися і до долара, і до гривні як до гарячої картоплини в однойменній дитячій грі. Постарайтеся не залишитися з великою сумою доларів чи гривень на руках, коли музика затихне. Люди, які важко працювали, скромно жили і хочуть не втратити вартість своїх заощаджень у віддаленому майбутньому, повинні знайти способи це зробити, до яких не входить зберігання великих сум грошей.

Для суспільства, слід розрізняти між тим, що економіст Австрійської школи Ф.А. Гаєк називав добровільною, приватною економікою і примусовою, державною економікою. Державну економіку він називав примусовою, тому що вона тримається на податках, які збираються силоміць.

Після краху долара добровільний сектор економіки переживе важкі часи, шукаючи новий засіб обміну. Там, де гроші зазнавали краху, тимчасовим засобом обміну ставали сигарети, корови, мука і бутильована вода. Золото і срібло майже завжди з’являються як добровільний вибір, коли суспільство не змушене використовувати державну валюту.

Приватний сектор відродиться природно і мирно, тому що людям і далі будуть потрібні всі товари і послуги, яких він надає, – їжа, одяг, розваги, книжки, технології, подорожі. Ті підприємства, що не зможуть продукувати товари і послуги, потрібні іншим людям за цінами, які ті готові платити, збанкрутують, а їхні землі, робітники і капітал згодом перейдуть до продуктивніших компаній.

На противагу, примусовий сектор економіки не відновиться ані природним, ані мирним шляхом, тому що він не продукує товари і послуги, які люди добровільно споживають. Цей сектор тримається на грошах, що збираються силоміць або друкуються. Придивіться до велетенських державних бюрократій у всьому світі, яким раптом починає бракувати грошей, і ви почуєте багато різних видів демагогії, якими вони намагаються виправдати своє існування і нав’язати ще одну систему добування багатства з приватного сектору економіки.

Нещодавні протести в Греції та в американському штаті Вісконсин були протестами державних службовців та їхніх економічно обманутих союзників проти фіскальної відповідальності. Ці протести є попередженням про те, що невдовзі буде відбуватися в набагато ширшому масштабі.

Збереження роздутих, непотрібних, неефективних державних бюрократій зробить усіх, в тому числі протестувальників, біднішими. Змушування цих людей перейти в добровільний сектор економіки і продукувати товари і послуги, за які ви і я будемо згодні платити, зробить усіх нас багатшими. Ті, що переконують нас в обмеженій кількості робочих місць у світі, за які ми всі мусимо змагатися, помиляються. Єдине обмеження кількості робочих місць у світі є кількість потреб і бажань, які відчуває людство. Іншими словами, обмежень не існує.

Мабуть, найважливішим питанням нашого часу є наступне: що настане після краху долара? Доволі неясне питання про те, чи матимуть люди можливість вибирати власний засіб обміну, чи якась друкована, державна валюта буде нав’язана суспільству за допомогою брутальної сили закону – це питання вибору між свободою і рабством. Уже запізно рятувати долар. Сподіваюся, ще не запізно розповідати людям про природу грошей.

Роман Скасків
З англійської переклала Олена Фешовець
P.S.: Якщо Ви зауважили орфографічну помилку на цій сторінці,
         просто виділіть помилку мишкою та натисніть Ctrl+Enter.Коментарі:
Автор: Гість Антон (9 років тому)
хм.. все може бути.
Автор: Гість Свято (9 років тому)
Супер стаття! На стільки ж цікава, на скільки і правдива.
Автор: Гість вуйко (9 років тому)
сильна стаття. дякую
Автор: Гість SteelKille (9 років тому)
Песнєц, насяльніка! Куда мені дівати награблені мілліони???
Автор: Гість Андрій (9 років тому)
Супер. Я підтримую викладену думку на 120%. Дуже дякую за статтю.
Додати власний коментар:


[Додати Фото]
Введіть код з картинки:

ОБМІН ВАЛЮТ


ВІДЕО
Тварини теж чудові! (+ відео)
Тварини теж чудові! (+ відео) Декілька рокыв назад появилася компіляція доказів того, що Люди дивови Повністю...
Apple-1 за 671 тисячу доларів (+ відео)
Apple-1 за 671 тисячу доларів (+ відео) Напевно, якби власники перших ПК і комп’ютерів від Apple знали, скільки Повністю...ФОТО
Революційний гібрид Volkswagen XL1 (+5 фото)
Революційний гібрид Volkswagen XL1 (+5 фото) Новий гібридний автомобіль Volkswagen подібний на суперкар з якогось нау Повністю...
IBM зробила рекламу корисною для міста (фото + відео)
IBM зробила рекламу корисною для міста (фото + відео) Вам колись доводилося шукати укриття від зливи, яка раптово почалася, па Повністю...КОКТЕЙЛІ
Коктейлі Дайкирі і Космополітан
Коктейлі Дайкирі і Космополітан Вирішив реанімувати дещо забуту рубрику - Цікаві Коктейлі. Сьогодні на Повністю...
Коктейль Май Тай
Коктейль Май Тай Щоб можна було відсвяткувати весело наступну імпрезу, навчимося робити п Повністю...ПРЕДМЕТИ
Невидимки навколо нас (+22 фото)
Невидимки навколо нас (+22 фото) Кращі роботи з дизайнерського конкурсу Невидимок. Суть його така, бралися Повністю...
Дим від кутюр (+12 фото)
Дим від кутюр (+12 фото) Навіть звичайний дим, цілком може бути предметом мистецтва, головне підійт Повністю...ДЕВАЙСИ
808 Pureview від Nokia з 41 МП камерою (+2 відео)
808 Pureview від Nokia з 41 МП камерою (+2 відео) Схоже на те, що виробники не збираються зупинятися на досягнутому, і пра Повністю...
PSP phone вже рекламують (+ відео)
PSP phone вже рекламують (+ відео) Так, те, що багато хто називав фейком - PSP phone або Xperia Play, днями Повністю...У СВІТІ
Неймовірно гарні фото Всесвіту (+6 фото)
Неймовірно гарні фото Всесвіту (+6 фото) Телескоп Хаббл - один з найбільш вдалих проектів астрономів, які після в Повністю...
Як з'явився наш Всесвіт? (+ відео)
Як зявився наш Всесвіт? (+ відео) Ми не можемо стверджувати це на всі сто відсотків, але все більше вчених Повністю...ЦІКАВЕ

Погода, Новини, завантаження...