![]() | Продовжуємо розстрілювати Санта-клаусів і вимивати казки з розумів. Вже Повністю... |
Вчені перевірили тезу Енштейна про незмінність швидкості світла
04.07.2007 | Категорія: Цікаво Фізика |
|
Група вчених з різних країн під керівництвом Хольгера Мюллера (Holger Mueller) з Стенфордського університету більше року проводила дослід Майкельсона-морлі по вимірюванню швидкості світла. Щоб виключити вплив побічних чинників і перевірити, чи правомірна теза Ейнштейна про незмінність швидкості світла, досліди проводилися в різних умовах і на різних континентах: у Австралії і в Євразії. Результати показали, що швидкість світла постійна.
Досвід Майкельсона-морлі був вперше проведений в 1887 році з метою перевірки існування ефіру - речовини, що заповнює Всесвіт. У простому варіанті для досліду використовується інтерферометр - прилад, в якому промінь світла розщеплюється надвоє напівпрозорим дзеркалом, а два отриманих когерентних променя розходяться під прямим кутом, після чого відбиваються від двох рівновіддалених напівпрозорих дзеркал і повертаються на напівпрозоре дзеркало. Спостерігач аналізує інтерференційну картину результуючого пучка світла від напівпрозорого дзеркала, яка дозволяє виявити щонайменшу десинхронізацію променів і розрахувати швидкість світла.
Дослід довів відсутність ефіру, дозволив значно уточнити швидкість світла і сприяв створенню теорії відносності. У двадцятому столітті він багато разів удосконалювався і проводився різними вченими з різними цілями, при цьому, зрозуміло, завжди мала місце деяка погрішність експерименту. До цих пір нікому не вдавалося з упевненістю сказати, чи обумовлена ця погрішність відмінностями у фізичних умовах експерименту або ж гіпотетичними змінами швидкості світла, наслідком порушень так званої лоренц-інваріантності.
Мюллер і його колеги задалися метою відокремити фізичну погрішність експерименту від передбачуваних порушень лоренц-інваріантності. Для цього протягом року (щоб здійснився повний оборот в інерціальній системі відліку) проводилися дві серії дослідів: одна в Австралії, з використанням інфрачервоного світла в оптичних резонаторах, інша в Німеччині, з використанням мікрохвильового випромінювання. Мюллер розробив спеціальну математичну модель, яка повинна була врахувати відмінності, викликані різним пристроями приладів і різним географічним положеннями.
Результати з точністю до 1x10-16 показали, що порушення лоренц-інваріантності відсутні. Мюллер вважає, що основна цінність роботи - це те, що вдалося підтвердити одночасно лоренц-інваріантність і світла, і матерії, тоді як раніше що-небудь вони доводили тільки одне через одного.
Про це повідомляє Lenta.ru.
![]() |
![]() |
|
P.S.: Якщо Ви зауважили орфографічну помилку на цій сторінці,
просто виділіть помилку мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
просто виділіть помилку мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі:
Докази існування головної ударної хвилі в магнітосфері ЗемліФранцузькі вчені пропонують новий метод визначення градуса КельвінаГраємо у ігри від Nintendo Game Boy на осцилографі (+ відео)Розважаємося за допомогою капель води (+ відео)Новий спосіб передачі енергії з однієї точки в іншу з дуже низькими витратами
Всі ЦІКАВІ Новини категорії Фізика
Шість сміховинних уривків з мульта «Нікчемний я 2» (+7 відео)Антиалкогольна кампанія шокувала водіїв (+ відео)Як знімалися легендарні фільми (+100 крутих фото)Збірка епічно милих і лякаючих відео з котиками (+ відео)Історія про початок продажу рідкого мила, або ще один приклад з кращих бізнес рішень Всі ЦІКАВІ Новини
Шість сміховинних уривків з мульта «Нікчемний я 2» (+7 відео)Антиалкогольна кампанія шокувала водіїв (+ відео)Як знімалися легендарні фільми (+100 крутих фото)Збірка епічно милих і лякаючих відео з котиками (+ відео)Історія про початок продажу рідкого мила, або ще один приклад з кращих бізнес рішень Всі ЦІКАВІ Новини